Demokracie podle Pinochetova Bendy

Demokratické je pouze takové zřízení, v němž vyhrává ODS a v němž studium minulosti slouží pouze jako klacek na levici – aspoň podle Marka Bendy, poslance ODS.

„Včerejší odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, Daniela Hermana bylo čistě politickým rozhodnutím. Sociální demokracie zneužila většinu, kterou má v Senátu, a postupně do rady Ústavu dosazovala své exponenty, kteří včera poslušně splnili zadání špiček sociální demokracie pod taktovkou Jiřího Dienstbiera, Lubomíra Zaorálka a komunistů. Jedinou čestnou výjimkou mezi radními je dnes již jen doktorka Naděnka Kavalírová. Je to další důkaz neustále se prohlubující spolupráce mezi sociálními demokraty a komunisty. Zvlášť znepokojující je přitom to, že čtvrt století po sametové revoluci se komunisti prostřednictvím sociálních demokratů opět snaží kontrolovat školství a studium historie a snaží se diktovat, jak se smí a nesmí mluvit o nacistické a komunistické historii naší země. Přitom právě to jim sociální demokraté povolují na krajích, jak vidíme dnes i denně, a včerejším rozhodnutím ukázali, že jsou připraveni dělat to i na celostátní úrovni.“

Takové bylo včerejší prohlášení poslance za ODS Marka Bendy k vyhrocené situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů. Pokud by se jednalo o prohlášení člověka s psychiatrickou diagnózou paranoie, bylo by vlastně všechno v pořádku. Zatím se ovšem žádný psychiatr neodhodlal, nezbývá tedy, než se vyjádřením Marka Bendy zabývat vážně.

Mobilizační potenciál promluvy je na první pohled značný. Marek Benda odvážně odhaluje „exponenty“ poslušně plnící zadání sil zla. Za takový slovník by se jistě nemusel stydět ani Klement Gottwald ve svých nejlepších letech. Nelze se ovšem zbavit dojmu pocitu viny, jímž Benda musí trpět. Pocitu viny, zdali nemohl přece jen pracovat lépe a povšimnout si, jaký zákon kdysi, při zakládání ÚSTRu, spatřil světlo světa.

No ano, bylo to přece v dobách, kdy ODS měla v Senátu většinu a nejspíš v domnění, že je to na věčné časy a nikdy jinak. Když o většinu v Senátu přišla, musí pak jít nutně o ohrožení demokracie ze strany temných sil, tedy komunistů, které sociální demokracie beztak jen kryje.

Chápu Bendovo rozhořčení nad vlastním selháním. Ač je vládní koalice, jejímž je členem, schopna svou stojedničkovou koalicí rozvrátit cokoli, úplně zapomněli změnit zákon o ÚSTRu. A včas převést pravomoci z oranžového Senátu na Sněmovnu, kterou ještě kontrolují. Neodpustitelné! A nezachrání to nejspíš ani „Naděnka“, která byla v radě ÚSTRu přehlasována. A jak jinak než nedemokraticky. Hned také běžela bránit demokracii za Markem, protože co je to za pořádky, aby si ji mohl dovolit někdo přehlasovat. Třeba ta strašná „levičačka“, předsedkyně rady ÚSTRu, někdejší mluvčí Charty 77, členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, komunistickým režimem dva roky vězněná Petruška Šustrová, jejíž levicovost už demaskovali takoví myslitelé jako Petr Hájek nebo Adam B. Bartoš, od nichž je „nalevo“ vlastně kdokoli. (Kdo chce nahlédnout do děsivé „levicové“ tváře „exponenta“ Petrušky Šustrové, může si přečíst třeba tohle.)

Pokud jste to ještě nevěděli, podle ODS a Marka Bendy má právo na existenci pouze jeden typ demokracie. A to ten, v němž vítězí ODS a v němž má občan právo svobodně a demokraticky zvolit si... ODS. Jakákoli jiná volba je totiž nedemokratická. Kdo ví, jestli splňuje kritéria demokratičnosti aspoň TOP 09. Pokud tedy máte pocit, že vás současná vláda dře z kůže a že byste měli volit sociální demokraty a komunisty, je vaší povinností si uvědomit, že nemůžete, protože byste volili totalitu, a že vaše jediné demokratické právo je volit strany, které vás dřou z kůže. A podobně je tomu v hysterické kauze ÚSTR.

Celý text naleznete zde.

 

Dramata

Popeláři (ve spolupráci s Dodem Gombárem, 2014)
 
Tři dny (2014)
 
Lysistrata / Aiás (2014)
 
 
(2013)
 
(2012)
 
(2012)
 
(2011)
 
(2011)
 
(2008)
 
(2006)
 
(2003)
 
(2002)
 
(2000)
 
(1998)
 
(1997)
 
(1997)
 
(1997)
 
(1996)
 
(1996)
 
Černá noc
(1996)
 
Sodomagomora!
(1995)
 
Kočka na mráčku
(1994)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist